Aktualności

Dodatki do źródeł ciepła

Dodatki do źródeł ciepła wynikające z ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Dodatek dla gospodarstw domowych – realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Siennicy.

Wniosek należy złożyć w Urzędzie Gminy w Siennicy ul. Mińska 33 do dnia 30.11.2022 r.

Dodatek dla gospodarstw domowych przysługuje osobie w gospodarstwie domowym:

  1. W przypadku gdy głównym źródłem ciepła gospodarstwa domowego jest:
    • kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane peletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, 
    • kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG, 
    • kocioł olejowy
  2. Główne źródło ciepła jest zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 roku albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych – realizowany przez Urząd Gminy w Siennicy.

Wniosek należy złożyć w Urzędzie Gminy w Siennicy ul. Mińska 33, do dnia 30.11.2022 r.

Dodatek dla podmiotów wrażliwych przysługuje podmiotom:

  1. Które ponoszą koszty zakupu węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierającego co najmniej 85% węgla kamiennego, peletu drzewnego albo innego rodzaju biomasy, gazu skroplonego LPG albo oleju opałowego, wykorzystywanych na cele ogrzewania w związku z wykonywaniem przez te podmioty ich podstawowej działalności
  2. których główne źródło ciepła jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. W przypadku gdy główne źródło ogrzewania zostało uruchomione do dnia 30 czerwca 2022 roku przy przyznawaniu dodatku bierze się pod uwagę deklarację złożoną przed dniem wejścia w życie ustawy (20 września 2022r.)

Podmioty wrażliwe to m. in.: szkoły, przedszkola, przychodnie, domy pomocy społecznej, ochotnicze straże pożarne, jednostki wspierania rodziny, placówki opieki nad niepełnosprawnymi, kościoły i inne podmioty wymienione w art. 4 ust. 1 pkt. 4  ustawy.

Do wniosku załącza się oryginały lub kopie poświadczone urzędowo lub notarialnie za zgodność z oryginałem dokumentów potwierdzających uprawnienie do reprezentowania podmiotów wrażliwych, a także dokumenty sprzedaży będące podstawą do wykonania obliczeń według wzoru:

D = (Zk – Skp) x 0,4

Symbole oznaczają:
D – wysokość dodatku dla podmiotów wrażliwych wyrażona w złotych,
Zk – zakładany średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania stanowiący iloczyn jego średniej ceny zakupu obliczonej na podstawie dokumentów sprzedaży dotyczących roku dostaw 2022 oraz średniej rocznej ilości tego paliwa przyjętej do obliczenia Skp, wyrażony w kwocie brutto w złotych, przy czym dokumenty sprzedaży powinny obejmować co najmniej 50% średniej rocznej ilości paliwa przyjętej do obliczenia Skp,
Skp – średni roczny koszt zakupu paliwa wykorzystywanego na potrzeby ogrzewania obliczony z dwóch wybranych lat z okresu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, stanowiący sumę iloczynów wykazanych na dokumentach sprzedaży cen zakupu tego paliwa oraz jego ilości, podzieloną przez dwa, wyrażony w kwocie brutto w złotych. W przypadku gdy dane główne źródło ciepła było wykorzystywane w okresie krótszym niż dwa lata poprzedzające złożenie wniosku o wypłatę dodatku dla podmiotów wrażliwych, obliczenia średniego rocznego kosztu są wykonywane dla tego okresu.

Ustawa daje możliwość wyboru do obliczeń dwóch lat z okresu trzech ostatnich (w celu uwzględnienia efektów lockdownu związanego z COVID-19) + rozwiązanie dla nowych obiektów. 

Wstecz