Akt nadania Siennicy praw miejskich
Tematem przewodnim roku 2024 niewątpliwie będzie akt nadania Siennicy praw miejskich. Nadania ponownego – czyli przywrócenia ich po ponad 150 latach, kiedy to ukazem carskim odebrano przywilej statutu miasta nadany Siennicy w 1526 roku przez Annę Mazowiecką.
W poniedziałek 1 stycznia w parafialnym kościele odbyła się uroczysta msza św. w intencji mieszkańców Miasta i Gminy Siennica inaugurująca te obchody, a już 6 stycznia hucznie świętowaliśmy przyjęcie praw miejskich podczas VII Siennickiego Orszaku Trzech Króli oraz wydarzenia Siennica Miastem.
Przy głównym wejściu do Urzędu Miasta i Gminy Burmistrz Stanisław Duszczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Zenon Jurkowski odsłonili pamiątkową tablicę z okazji nadania praw miejskich naszej osadzie.
Dalsza część programu przebiegała już przy historyczno-muzycznej scenie, a wszyscy przybyli goście mogli smacznie pożywić się gorącym żurkiem i domowymi ciastami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zglechowianki” ze Zglechowa.
Burmistrz Siennicy wygłosił słowo powitalne do mieszkańców gminy, a na jego ręce piękne życzenia pomyślności w dalszym rozwoju Siennicy złożyli Elżbieta Lanc Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego i Kamil Nalewka z-ca Dyrektora w Mazowieckim Zarządzie Nieruchomości, przekazując Dyplom uznania dla Miasta i Gminy Siennica od Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Podczas powitania Miasta Siennica doszło do epokowego spotkania Konrada Mazowieckiego – w osobie Tadeusza Gnoińskiego z Anną Mazowiecką zagraną przez Annę Wąsowską, którzy poprowadzili nie tylko naszą imprezę, ale także historyczny dialog ze sobą, dzieląc się z publicznością ważnymi zagadnieniami z bogatej przeszłości Siennicy.
Międzypokoleniowy Chór Kameralny Kanon pod dyrekcją Moniki Pszkit-Zielińskiej dał przygotowany na tę okazję koncert „Muzyczny most historii”, prezentując pieśni z okresu renesansu oraz współczesne piosenki rozrywkowe o mieście przy akompaniamencie Macieja Kopki.
Gwiazdą wydarzenia był świetnie zapowiadający się i przesympatczny wokalista Łukasz Drapała z zespołem, którego niesamowity głos niósł się po mieście w rytmach dobrze nam znanych kolęd, pastorałek oraz światowych hitów i utworów autorskich artysty.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację niniejszego wydarzenia, także wytrwałej publiczności, której nie straszny był rosnący mróz i z uśmiechem na ustach uczestniczyli w tak wyjątkowym święcie Siennicy.